Simona Halep anti doping kurallarını ihlal nedeniyle 4 yıl men cezası aldı

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 12 Eylül 2023
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Yaklaşık bir yıl önce lisansı askıya alınan Simona Halep ile ilgili karar bugün açıklandı. Kararda Simona Halep'in maddeyi yanlışlıkla aldığı yönündeki savunmasının kabul edildiği ancak tespit edilen miktarın yanlışlıkla alınan besin miktarıyla elde edilemeyeceği belirtiliyor. Halep'in lisansı 07.10.2022 tarihi itibariyle askıya alınmıştı, bu cezayla birlikte Halep'in kortlara dönebilme tarihi 06.10.2026

Simona Halep sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; Bugün mahkeme davamla ilgili geçici bir karar verdi. Geçtiğimiz son yıl hayatımın en zorlu dönemi oldu ve malesef bu zorlu durum devam ediyor. Hayatımı çok evdiğim tenise adadım. Her kuralı ciddiyetle dikkate aldım, bilerek ya da yanlışlıkla yasaklı madde kullanmamanın gururunu yaşıyorum. 4 yıllık yasak kararını kabul etmiyorum.

126 sayfalık raporda mahkeme, ITIA tarfından getirilen her iki suçlamayı da (idrarda tespit edilen yasaklı madde ve biyolojik pasaport programı ihlali) kabul etti. Ben ve avukatlarım mahkemeye savunmamı destekleyen bir çok kanıtlar sunduk. Sebepsiz yere askıya alınan lisansımla ilgili 1 yılı aşkın süren bekleyişin ardından nihayet bir karar verildiği için minnettar olsam da kararlarından dolayı hem şok geçirdim hem de hayalş kırıklığına uğradım.

Temiz spora inanıyorum. Neredeyse 20 yıldır profesyonel bir tenis oyuncusu olarak yüzlerce turnuva ve iki grand slam şampiyonluğu boyunca yasaklı madde kontrolü için 200 kan idrar testi ve idrar testi verdim, bunların hepsi ağustos 2022'ye kadar temizdi. 2022'deki sert kort sezonu öncesinde güvendiğim ekibim ve fizyoterapistimle besin takviyeleri ayarladık. Listelenen bileşenlerin hiçbiri yasaklanmış herhangi bir madde içermiyordu ancak artık biliyoruz ve mahkeme de kabul etti ki bunlardan biri roxadustat ile kontamine olmuş. İlk poxitif testimin ardından 2023'ün başına kadar neredeyse her hafta test yaptırdım ve testlerin tümü negatif çıktı.

Bu kanıtlara rağmen ITIA uzman grubu kimliğimi öğrendikten sonra ABP'ye karşı dava açtı bu da üçte iki kararın ITIA'nın iddiaları lehine karar değiştirmelerine neden oldu. ITIA yalnızca kan parametrelerime bakan bu uzmanların görüşlerine dayanıyordu ki bu değerleri 10 yılı aşkın süredir aynı aralıkta tutuyorum. Bu grup son derece düşük düzeyde bulunan ve üç gün önceki negatif testim göz önüne alındığında 29 Ağustos'ta yapılan pozitif roxadustat testi dışında, kan veya idrar numunelerimde hiçbir yasaklı maddeye rastlanmadığı gerçeğini görmezden geldi.

Ailemden, arkadaşlarımdan ve çevremdeki tenis tutkunlarından aldığım destek için sonsuza kadar minnettarım. Antrenmanlarıma devam ediyorum ve gücüm yettiğince adımın bulaştığı bu asılsız iddialardan temize çıkmak ve kortlara dönmek için her şeyi yapıyorum. Bu karar itiraz etmeyi ve tüm yasal haklarımı kullanmayı planlıyorum.

[adinserter block="9"]
5 1 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Benzer Haberler

magnifiercross