'Hiçbir şey beni gerçekten yok edemez' Sabalenka'nın Wta Insider ekibine verdiği röportaj

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 11 Eylül 2023
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Aryna Sabalenka Ocak ayında 2023 sezonunu açtığında 1 numara sıralaması aklında yoktu. Aylarca servis karesine top atmak için uğraştığı bir sezonun ardından, sezona saygın bir başlangıç ​​yapmayı umuyordu. Daha sonra Avustralya Açık'ı kazandı ve takip işte o zaman başladı. Dokuz ay sonra Sabalenka, tur tarihinde 1 numaraya yerleşen 29. isim oldu ve üst üste 75 hafta boyunca bu pozisyonu koruyan Iga Swiatek'in ardından birinciliği aldı.

Sabalenka'nın hakim bir güce dönüşmesi bir gecede ya da olumlu düşünerek gerçekleşmedi. Sabalenka'nın hikayesi, dirençliliğin, azimli çalışma ahlakının ve maçın her zaman raketinde olması yönündeki doyumsuz arzunun hikayesidir.

Sabalenka, tarihi bir kariyer başarısına giden zorlu yolu anlatmak için 1 numaraya yükseldikten sonra New York'ta WTA Insider'a konuştu.

WTA Insider: Sezonun başına dönelim. Dünya 1 Numaralı sıralaması size ne kadar uzakta göründü?

Sabalenka: Avustralya Açık'ı kazandıktan sonra, Iga'yı baskı altına alma, oyunun zirvesinde kalmasının onun için kolay olmayacağını gösterme şansım olabileceğini düşünüyordum. Çok fazla antrenman yapıyordum, çok çalışmaya devam ediyordum, kendimi geliştirmeye devam ediyordum ve bir gün Dünya No.1 olmayı umuyordum.

"Dünya 2 numarası olarak kovalıyorsunuz. Dünya 1 Numarası olarak, sizi kovalayan birinden kaçmaya çalışıyor gibisiniz. Bu farklı türde bir kaplan." - Aryna Sabalenka

WTA Insider: Hiç bunun kafanıza girmesine izin verdiğiniz bir an oldu mu?

Sabalenka: Sanırım Fransa Açık'ta. Aklıma geldi ve bu şeyin dikkatimi dağıtmasına izin verdim. Dürüst olmak gerekirse biraz acı vericiydi. Maçtan sonra gerçekten çok sinirlendim çünkü bu benim için eski alışkanlıklara dönmek ve kendime odaklanmamak gibiydi. Dürüst olmak gerekirse pek de önemli olmayan geri kalan şeylere odaklanıyordum. Yani orada biraz şansım vardı. Wimbledon'da bazı şanslarım vardı. Ama Wimbledon'da bunu gerçekten düşünmedim. Ayrıca servisimi kaybettikten sonra üzüldüğüm eski alışkanlıklarıma da geri döndüm. Sanırım Ons'a karşı oynadığım maçı neden kaybettiğimin anahtarı ve cevabı buydu. Kesinlikle inanılmaz tenis oynadı ama dürüst olmak gerekirse ona bu fırsatı bir nevi ben verdim.

WTA Insider: Artık avcı olmaktan av olmaya geçiş yapıyorsunuz. Bunun nasıl olacağını düşündün mü?

Sabalenka: Artık kimse beni yakalayamasın diye kaçabildiğim kadar uzağa kaçmaya çalışan biri oldum. Ama diyelim ki hedeflerimin peşindeyim. Bu kadar.

WTA Insider: 1 numara olmak birkaç haftalık iyi performanstan ibaret değil. Bu tutarlılıkla ilgili. Bu sezon dört Slam'in tamamında yarı final oynadınız ve neredeyse her hafta son sekize kaldınız. Tutarlı olmak ne kadar zor?

Sabalenka: Dürüst olmak gerekirse pek de zor olmadı. Kendinizi daha iyi anladığınızda, kendinizi daha iyi tanıdığınızda, duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinizde bu o kadar da zor değil. Eğer çok çalışıyorsanız, tüm bu savaşlara hazır olmak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsanız, o kadar da zor değil. Sadece kendine odaklanıyorsun. Eğer çok çalışırsanız sahaya katacak bir şeyiniz ve gösterecek bir şeyiniz olduğunu bilirsiniz. Evet, tüm bu maçları kazanabileceğime dair bir inancınız var. Sadece kendime odaklanmam, tenis oynamam ve üzerinde çalıştığımız şeyleri yapmam gerekiyor.

WTA Insider: Yıllardır duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmekten sık sık bahsettiniz. Şu anda olduğunuz kişi, turneye ilk çıkan kişiye tamamen yabancı mı?

Sabalenka: Oyunumun bu kısmını geliştirmek gerçekten zor oldu. Sahada gerçekten duygusal bir insanım ama saha dışında beni üzmek gerçekten çok zor. Bana gerçekten korkunç bir şey yapmalısın. Amaç bu Aryna'yı sahaya çıkarmaktı. Gerçekten çok çalıştım. Kendimi daha iyi tanımak için psikologlarla çalışıyorum. Fiziksel ve zihinsel olarak çok fazla iş yapıldı. Oyunumun her yönünü geliştirmeye çalışıyordum.

"Bu sahadaki bana bağlı. Eğer kendimi iyi kontrol edersem ve oradaysam, bunun için savaşıyorsam, elimden gelenin en iyisini hissetmesem bile, sadece sahip olduklarımla bunun için savaşırsam, Maçı kazanmak için her türlü şansım var." - Aryna Sabalenka

Oyunumun bu kısmını geliştirmeme yardımcı olan şey, tüm bu çift hatalarla uğraşmam oldu. Kelimenin tam anlamıyla hiçbir şeyim yokken nasıl oynanacağını öğrenmek zorunda kaldım. Sadece karakterimle oyna, onun için savaş. Servisimi düzelttiğimde aslında iyi dönebildiğimi, artık iyi servis atabildiğimi, iyi hareket edebildiğimi fark ettim. Mental olarak gerçekten güçlüyüm. Hiçbir şey beni gerçekten yok edemez.

WTA Insider: Güç oyununuz insanların dikkatini çekiyor ancak son dört sezonda becerilerinizi geliştirmeyi başardınız. Kariyerinde hem teklerde hem de çiftlerde 1 numara olan birkaç oyuncu arasındasınız. Güçlü bir oyuncudan daha fazlası olmanız gerektiğini ne zaman anladınız?

Sabalenka: Bunu her zaman biliyordum ama sanırım bu konuda bana gerçekten yardımcı olabilecek kimsem yoktu. Artık benim için en iyi takıma sahip olduğumu düşünüyorum. Her zaman oyunumu nasıl geliştirebileceklerini düşünüyorlar. Sahadaki tüm bu uzun rallilere hazır olmak, savunmada nasıl oynanacağını bilmek için fiziksel olarak ne yapmamız gerekiyor? Oyunumun tüm bu yönlerini geliştirmek gerçekten zor oldu. Biraz zaman alır. Bazen bazı şeyler üzerinde çalışmanız gerekir ve bunların ilk maçta iyi sonuç vermesini beklemezsiniz. Bazen haftalar veya aylar sürer. Bazen bir yıl sürer.

Hala daha fazlasını öğrenmeye, daha fazla gelişmeye ve sahada her şeyin bana bağlı olduğundan emin olmaya açım.

Courtney Nguyen - WTA Insider. Röportajın orjinali/kaynak :

https://www.wtatennis.com/news/3679517/-nothing-can-really-destroy-me-sabalenka-s-determined-rise-to-no-1

[adinserter block="9"]
5 1 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Benzer Haberler

magnifiercross