Uzman Seçimleri: Avustralya Açık 2024'ü kim kazanacak?

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 13 Ocak 2024
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 6 dakika

Melbourne Park'ta 28 maçlık galibiyet serisine sahip Novak Djokovic, son dört Avustralya Açık sezonunda zafer kazandı ve 2024'te olağanüstü 11. AO şampiyonluğunu hedefliyor. Peki sonunda birileri dünyanın en sevdiği kortta 1 numarayi durdurabilecek mi? İlk dört kadın gruptan ayrıldı ve hepsi yeni sezona harika başladı, bu da bu dörtlüden bir kazanan seçmeyi zorlaştırıyor.

Yoksa WTA sıralamalarındaki inanılmaz derinlik göz önüne alındığında, tamamen başka biri mi olacak? Bunların hepsini ve daha fazlasını Avustralya Açık 2024 arifesinde açıklıyoruz.

Uzmanlar:

Todd Woodbridge: 22 kez Grand Slam çiftler şampiyonu

Sam Stosur: 2011 ABD Açık şampiyonu ve şimdi Avustralyalı Billie Jean King Kupası kaptanı

Wally Masur: Eski dünya 15 numarası ve önceki Avustralya Davis Kupası kaptanı

Nicole Pratt: Eski dünya 35 numarası ve Avustralyalı kadın antrenör lideri

Novak Djokovic altı yıldır Avustralya Açık'ta maç kaybetmedi. 2024 yılında da bu durum devam edecek mi?

Woodbridge: "Bir noktada bu koşunun sona ermesi gerektiğini, tarihin gidişatını değiştirecek bir şeyin olacağını hissediyorsunuz. Ancak geçen seneki performansı ve hazırlıklarındaki gayret göz önüne alındığında, ben Onun ağır favori olduğunu düşünüyorum. Peki yarışmacılar onu yenebilecekler mi? Bu yıl yapabileceklerine inanıyorlar. Novak, Avustralya Açık'a ve muhtemelen birçok büyük turnuvaya kıkırdayarak geldi ve vücudunu idare etme konusunda olağanüstü derecede iyi. Bunu nasıl aşacağını biliyor; acıyla oynayabilir."

Stosur: “Birisi burada altı yıldır kaybetmediğini söylediğinde, onun kesin bir kazanan olduğunu düşünürsünüz ama sonra şunu düşünürsünüz: Bu böyle devam edemez, sanki bir noktada sona erecek mi? Mantık öyle diyor ama bilmiyorum, burada onu yenmenin inanılmaz derecede zor olduğunu düşünüyorum, rekoru ortada."

Masur: "Başımı kaşıyordum ve şöyle diyordum: Bu onu yenilmez mi yapıyor, yoksa kaybetmeye sadece bir maç daha mı yakın olduğu anlamına mı geliyor? 2023'te Novak'la ilgili beni etkileyen en büyük şey, 2023'ün ikinci haftasında alev almasıydı. Binbaşı. ABD'de Laslo Djere'e karşı bile rahat görünmüyordu ve bir bakıma Novak'ın yenilebilir olduğunu düşünürsünüz. Ama değildi. İkinci haftada değil. Bilek sakatlığının üzerinde durmuyorum çünkü iyileşmesi için çok zamanı oldu ve çevresinde harika bir takım var.”

Pratt: "Perth'te (United Cup'ta) gördüklerime dayanarak onun Avustralya Açık'ta bir maç daha kaybetmeme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Ben onun topa gerçekten iyi vurduğunu, harika hareket ettiğini ve Alex'e (de Minaur) karşı kolunun ağrıdığını düşündüm, ama bence o, hazırlık konusunda çok profesyonel. Çeyrek final, yarı final öncesi kaybettiğini görmek kesinlikle çok zor olacak. Turnuvanın sonraki aşamalarına geçtiğinde ne yaptığını hepimiz biliyoruz."

Hangi adamın ilk AO'yu geçme ve kazanma olasılığı daha yüksektir?

Woodbridge: "Bu adaylar Sinner ve Alcaraz. Bunlar kurada Djokovic'i yenebileceklerini bildiğimiz iki isim ve zihinsel olarak onu yenebileceklerine de inanıyorlar... ve Medvedev'i de oraya atmalıyız. Bir değişiklik görecek miyiz?”

Stosur: “Alcaraz'ın her zaman orada olacağını düşünmelisiniz, her ne kadar Avustralya Açık'ta hiç oynamamış olsa da. Onun en iyi serilerden biri olacağını biliyorum ama kelimenin tam anlamıyla bu onun için yepyeni bir turnuva. Medvedev açık bir şekilde burada başarı elde etti ancak şampiyonluğu kazanamadı, ancak bu kortlarda sonuna kadar gidebilir; sert kort açıkça onun en iyi şekilde oynayabileceği yüzeydir. Deneyim açısından ve bir slam kazanma açısından belki Medvedev ya da Alcaraz olabilir."

Masur: "Alcaraz ve Sinner, her geçen gün daha da iyiye gidiyorlar... Sinner gibi birinin 2023'te elde ettiği her şeyi Grand Slam kupasıyla destekleyebileceğini düşünüyorum. Alcaraz'ı seviyorum ama Sinner 2023'ün sonlarında olağanüstüydü, Alcaraz biraz daha sessizdi. Onun en iyi yönlerini burada, Avustralya'da göremedik... Benim için bu ikisi, sonraki iki 'varis' ve Sinner da kesinlikle bir sonraki kazanan olacak.

Pratt: “Medvedev'e gitmelisiniz; o süper süper tehlikeli. Gelecek vaat eden oyuncular var, belki de bir atılımın eşiğindeler? Shelton'ın Amerika Açık'ta neler yaptığını gördük. Rune… Kapıyı çalan oyunculardan bazıları”

Avustralyalılar, Alex de Minaur'un ilk 10'a girmesiyle ivme kazanmasını umuyor. Ne kadar ileri gidebilir?

Woodbridge: “Bence Rublev ve Sinner'ın da olduğu zorlu bir kurası var. Çeyrek finale çıkmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum; Dördüncü tura çıkacağını düşünüyorum. Raonic'in zor bir eşleşme olduğunu biliyoruz, ancak Alex aslında bu büyük servis atan oyunculara karşı oldukça iyi."

Stosur: “United Cup'la yıla inanılmaz bir başlangıç ​​yaptı… Bence açıkça kariyerinin en iyi tenisini oynuyor. Kiminle oynadığına bağlı olarak bunu adapte edebildiği bir oyun stili var, savunma oynayabiliyor ama ihtiyaç duyduğunda öne çıkıp hücum da oynayabiliyor. Bence turun genelindeki daha zorlu rakiplerle eşleştirebileceği, oyununda belki birkaç silah daha yaratmaya başlıyor. Bu sene şu ana kadar olan hiçbir şeyde kusur bulamam, bu yüzden bu onun için olumlu bir gelişme olmaya devam ediyor."

Masur: "Çok, çok iyi oyuncularla oynamanın kümülatif etkisinden bahsediyoruz... eğer hepsinin üstesinden geldiğini, formda ve sağlıklı olduklarını varsayarsak, Demon Amerika Açık'ta olduğu gibi oldukça rahat bir şekilde Jarry'yi üçüncü turda geçer. Sırada Rublev ve sonra Sinner. Bu ikili arka arkaya zor gibi görünüyor. Yapabilir mi? Evet yapabilir. Ama yarı finale çıkmak için önünde bazı ciddi insanlar var.”

Pratt: “Alex'in bulunduğu yerin gerçekten heyecan verici olduğunu düşünüyorum ve ona teşekkür ediyorum; sadece son on iki ayda değil, tüm kariyeri boyunca muazzam bir şekilde çalıştı. İnanılmaz ayak hızı ve çoğu insanın hayal edebileceği toplara ulaşma yeteneği. Sanırım Alex'in kurasına bağlı olarak onu çeyrek finalde görmeyi çok isterim. Bunun harika bir sonuç olacağını düşünüyorum. Daha önce de (büyük) bir çeyrek final yapmıştı, ancak Avustralya'da durumun farklı olduğunu düşünüyorum; sadece memleketinin desteğini değil aynı zamanda memleketinin baskısını da hissediyor."

Kadınlarda ilk dört sıradaki Swiatek, Sabalenka, Rybakina ve Gauff sezona çok iyi başladı. Bunlardan hangisi sizi en çok etkiledi?

Woodbridge: "Kadınlar turnuvasının mükemmel olacak şekilde ayarlandığını düşünüyorum. Bence aranması gereken kişi Rybakina. Iga açık bir şekilde kendine ait bir ligde ama aynı zamanda Garcia'ya set verdiği için de mükemmel değil. Burada, örneğin Paris'teki kadar rahat olduğunu sanmıyorum. Rybakina sadece evindeymiş gibi görünüyor... Birisi bana onun fazla abartılıp abartılmadığını sordu? Sanmıyorum Brisbane finali gibi 6-0, 6-3 maçları da kazanıyor. Sahada kısa süreler, iyi kolay skorlar ve rakiplerini alt üst ediyor.”

Stosur: “Dürüst olmak gerekirse Rybakina veya Sabalenka olduğunu düşünüyorum. 120 küsur oyuncunun bulunduğu böyle turnuvaların güzelliği de bu; seviye çok iyi. (Onlar) bir nedenden dolayı zirvenin zirvesindeler çünkü gerçekten herkesten daha iyiler, ancak herhangi bir günde üzülebilirsiniz.

Masur: "Brisbane'deki Rybakina'dan çok etkilendim... Koşullar mükemmeldi ve eğer çok fazla değişken yoksa, hemen her yerden winner vurabiliyor, öyle saf bir yetenek. Iga'nın, doğru zeminde olduklarında Sabalenka ve Rybakina gibi oyunculara karşı savunmasız olduğunu düşünmüşümdür. Ama onun görünüşünü gerçekten seviyorum. Iga ile gideceğim... ama Rybakina'ya dikkat etmek gerek”

Pratt: “Gauff'un Yeni Zelanda'ya gitmeyi seçmesinin ilginç olduğunu düşündüm… oradaki kadar teste tabi tutulmamak benim için biraz soru işareti bırakıyor. Sabalenka, Rybakina, Swiatek'ten bahsediyorsunuz… Yenilecek dört kişi onlar. Sabalenka'nın (Brisbane finalinde) kaybetmesinin kötü bir şey olmadığını düşünüyorum; Bence en iyi oyunculara kaybettiğinizde geriye dönüp düşünün. Benim için Iga'yı pas geçmek zor. Bir sürü maç oynadı, etkileyiciydi, yine bu setlerden bazılarını kaliteli rakiplere 0'a karşı kazandı. Bence çok kesin. Her seferinde tekrar edebilme yeteneği oldukça muhteşem.

Tek erkeklerde ve kadınlarda teklerde kim şampiyon olacak?

Woodbridge: "Rybakina'ya gideceğim - bence o daha fazla slam kazanmaya hazır. Geçen yıl burada ikinci oldu ve deneyimli. Bence o . Erkekler tarafında ise favori Djokovic. ama Sinner'ın hazır olduğunu düşünüyorum."

Stosur: “Ben Djokovic'e gideceğim. Wimbledon'da ona karşı oy kullandım, evet, haklıydım ama bilmiyorum, bu konuda iki kez haklı çıkacağımı sanmıyorum. (Kadınlar için) unvanını koruyacak olan Sabalenka"

Masur: "Iga'yla gideceğim ama sanırım Rybakina beni aptal durumuna düşürebilir. (Erkekler tarafında) eski Avustralya başbakanı Gough Whitlam'ın 'Zamanı Geldi' sloganıyla bir kampanyası vardı. Ben de buna geri döneceğim... Sanırım neredeyse Novak'a gideceğim ve Carlos Alcaraz'dan çok etkilendim ve onu seviyorum, ancak Sinner yılın sonundaki formunu bir şekilde dönüştürebilirse, kazanabileceğini düşünüyorum."

Pratt: “Erkekler seçimim Djokovic, onu pas geçemezsiniz. Ve kadınların seçimim Iga.”

@ Australian Open

[adinserter block="9"]
5 1 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Benzer Haberler

magnifiercross