16 yaşındaki süper star adayı Alina Korneeva adını duyurmaya devam ediyor.

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2023
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

23 Haziran 2007 Moskova doğumlu Korneeva junior turunda şimdiden iki Grand Slam şampiyonu..2021 yılında junior turunda oynamaya başlayan Korneeva o yıl J3 ve J5 seviyesinde iki turnuva kazandı. Ertesi yıl henüz 15 yaşında profesyonel turda oynamaya başladı. Henüz sadece üçüncü ITF turunda mücadele ettiği Fas’ta W15 düzeyinde ilk şampiyonluğunu kazandı. Hemen ardından W25 seviyesindeki turnuvalara geçiş yapan Rus tenisçi bu seviyede oynadığı beş turnuvada da çeyrek final ve üzerini gördü. Dikkatleri üzerine iyice çekmeye başladığı bu günlerde Güney Afrika’da Pretoria W60 turnuvasını elemelerden gelerek kazandı. Bu turnuvanın hemen ardından Istanbul W60 turnuvasında ilk Türkiye tecrübesini yaşadı ancak toprak zemindeki bu turnuvada elemelerden ana tabloya yükselse de ilk turun ötesine geçemedi.

Portekiz’de en büyük pro başarısı geldi.

Figueira W100 turnuvasına elemelerden katılan Korneeva ana tabloya 1 numara galibiyeti ile başladı, Harriet Dart’ı üç sette geçmeyi başararak turnuvanın devamında set kaybetmeden kupaya uzandı. Özellikle final maçında 6 numaralı seribaşı Carole Monnet’i sadece 49 dakikada 6-0, 6-0’lık setlerle yenmesi potansiyelinin yanında mental sağlamlığı hakkında da ciddi ipuçları veriyordu. Bu zafer Korneeva’yı Wta klasmanında 220 numaraya taşıdı artık profesyonel turda ilk Grand Slam heyecanına geçebilirdi. Turnuva sonunda yapılan röportajda bu şampiyonluğun ona slam elemelerini getirdiğinden habersizdi, basın mensuplarına ilk Amerika Açık turnuvam değil diyerek onu pro turda izlemek isteyenlere kötü haberi veriyordu. Daha sonrasında Korneeva’nın Amerika vizesi için geç kaldığı gelen haberler arasındaydı, belki de ekibi Figueira turnuvasını kazanmasını beklemiyordu.

Harika bir junior sezonu

Alina Korneeva 2023 yılında sadece dört junior turnuvası oynadı. Bunlardan ilki Türk Tenisi için oldukça önemli bir yeri olan Traralgon J300 turnuvası. Avustralya Açık turnuvasına hazırlık mahiyetindeki bu sert zemin turnuvasında şampiyonluğa uzanan temsilcimiz Melisa Ercan olmuştu. Ercan, Alina Korneeva’yı bu yıl junior turunda yenebilen sadece iki isimden biri olmuştu. Korneeva bu yarı final mağlubiyetinden sonra Wimbledon yarı finaline kadar yenilgi almadı. Avustralya Açık ve Roland Garros’ta şampiyonluğa ulaşarak junior klasmanında da 1 numaraya yerleşti. Korneeva’nın Amerika Açık junior turnuvasında ve pro turda neler yapacağını merakla bekliyoruz.

Avustralya Açık Şampiyonluğu

[adinserter block="9"]
5 5 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Benzer Haberler

magnifiercross