Rafael Nadal: Her zaman kendinize bir şans vermelisiniz

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 8 Aralık 2023
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Rafael Nadal, geri dönüşü için olası sahne olarak 2024 sezonunu belirlediğinden bu yana ihtiyatlı davrandı. Sol bacağındaki iliopsoas sakatlığı nedeniyle bir yıl boyunca müsabakalardan uzak kalan ve kariyerindeki en uzun oyun dışı dönemlerinden biriyle karşı karşıya olan İspanyol, şimdi ATP 250'de profesyonel turnuva tenisine dönüşüne kadar gün sayıyor. Brisbane 29 Aralık'ta başlıyor.

Ekim ayında başlayan ve Fransız #NextGenATP yıldızı Arthur Fils ile birlikte Kuveyt'te önümüzdeki günlerde de devam edecek çalışmalarla başlayan hazırlık döneminin ortasında olan İspanyol, ATP Turu'na dönmeden önce düşüncelerini samimi bir şekilde paylaşmaya istekliydi.

Son maçını geçtiğimiz Ocak ayında Avustralya Açık'ın ikinci turunda oynayan İspanyol, "Birçok kez bunun mantıklı olmadığını düşündüm. Sonuçta, sonucunu göremediğim uzun yıllar, saatlerce çalıştım. Son basın toplantısında söylediklerime, spor kariyerimi basın odasında sonlandırmayı hak etmediğime hâlâ inanıyorum. Farklı bir şekilde bitirmek isterdim ve bunun gerçekleşmesi için şüphelerle, kötü anlarla, çok kötü ya da daha iyi anlarla mücadele ettim ve bu yanılsamayı sürdürdüm”

2023 sezonunu Roland Garros'tan önce tamamlama kararı alan 22 kez Grand Slam şampiyonu, alışık olduğundan bambaşka bir yıl geçirdi. Büyük sahnelerden, rekabet geriliminden uzak, her zaman en iyi kararları verebilmek için etrafını kendi insanlarıyla doldurdu.

"Kariyerim boyunca her zaman olduğu gibi etrafımda doğru insanlara sahip olduğumu düşünüyorum. Ailem, takım, arkadaşlar, sanırım herkes bugün bulunduğum noktaya gelmemde, yani yarışmalara geri dönme seçeneğimde bana kararlı bir şekilde yardımcı oldu. Beni tekrar oynarken izlemek isteyen insanların arzusu da günüm üzerinde önemli bir etkiye sahip."

Mayorkalı, rekabete dönüş konusunda temkinli davranıyor ve bunun bir ilk adımdan başka bir şey olmadığının farkında. Bir sonraki adım vücudunun teste uygun olup olmadığını görmek olacak.

Nadal, "Bu bir gerçek, hiç şüphesiz bunun benim son yılım olma ihtimali çok yüksek. Bunun sadece altı ay sürme ihtimali var. Tam bir yıl olma ihtimali var. Bunların hepsine ulaşamama ihtimalimiz var. Bunlar şu anda cevap verebilecek kapasiteye sahip olmadığım şeyler. Sadece yarışmak için geri döndüğümü söyleyebilecek durumdayım. Bunun benim son yılım olması ve turnuvalardan bu şekilde keyif almam konusunda pek çok olasılık var."

Tenisin Roland Garros sahasında oynanacağı 2024 Paris Olimpiyat Oyunları gibi ek teşviklerin olduğu bir sezonda, İspanyol oyuncu sadece bir umut mesajı gönderdi. Modern spor tarihine çoktan geçmiş olan kariyerinin sonunun zamanlaması da dahil olmak üzere, verdiği kararların sınırlarını yalnızca zaman belirleyecek.

"Bunu duyurmak istemiyorum çünkü sonuçta ne olabileceğini bilmiyorum ve kendime tek bir şey söylememe fırsatı vermem gerekiyor, o zaman söylediklerimin kölesi olabilirim. Sanırım böyle olacak ama yüzde 100 emin olamıyorum çünkü sonunda yarışmak için geri dönmek için çok çalıştım ve aniden işler ve fiziğim devam etmeme izin verirse ve yaptığım işten keyif alırsam ... neden bir son tarih belirleyeceğim?”

@ ATP Tour

[adinserter block="9"]
0 0 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Benzer Haberler

magnifiercross