Olimpiyat Tenisi: Tarihler, format, uygunluk kuralları ve bilmeniz gerekenler

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 12 Şubat 2024
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Paris Olimpiyatları, 26 Temmuz'da Açılış Törenleriyle başlayacak ve 11 Ağustos'ta sona erecek. Tenis etkinliği Olimpiyatların ilk haftasında 27 Temmuz Cumartesi gününden 4 Ağustos Pazar gününe kadar oynanacak. Madalya turları 2 Ağustos Cuma gününden itibaren oynanacak. Tenis, 1896'da Atina'da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunlarında dokuz orijinal Olimpiyat sporundan biriydi ve 1924'e kadar devam etti. 1988 Seul Olimpiyatları'nda tam madalya sporu olarak geri döndü.

Turnuva, Fransa Açık'a da ev sahipliği yapan Stade Roland Garros'ta toprak zeminde oynanacak. Bu, Barselona 1992'den bu yana toprakta oynanan ilk Olimpik tenis etkinliği ve Londra 2012'deki All England Club'dan bu yana Olimpiyat aksiyonu düzenleyen ilk Grand Slam mekanı olacak.

Olimpiyat Tenis Etkinliği beş ayrı etkinlikten oluşacak:

Tek kadınlar ve tek erkekler: 64'er oyuncu

Kadınlar ve erkekler çiftler: 32 takım

Karışık çiftler: 16 takım

Olimpiyat Oyunları Wta ve Atp turda sıralama puanı kazandırmıyor.

Kimler oynamaya uygundur?

Sıralama gerekliliği: Olimpiyatlara doğrudan katılımlar, 10 Haziran Pazartesi günü Fransa Açık'tan sonraki ATP ve WTA sıralamalarına dayanmaktadır. ITF, tekler ve çiftler için giriş listelerini 8 Temmuz Pazartesi gününe kadar yayınlayacaktır. Karışık çiftler giriş listesi Temmuz ayında yayınlanacaktır.

Katılım şartı: Oyuncuların, dört yıllık Olimpiyat döngüsü boyunca ITF'in Davis Kupası veya Billie Jean King Kupası'na minimum katılım şartını yerine getirmiş olmaları gerekir. Bir oyuncu, son olarak belirlenen takımın bir parçası olarak ve en az iki kez takımda bulunarak bu şartı yerine getirmiş sayılır. Bu maçlardan birinin 2023 ya da 2024 yılında gerçekleşmiş olması gerekiyor. Minimum katılım şartını karşılamayan oyuncular, ITF Olimpiyat Komitesine itirazda bulunabilir.

Ayrıca, tüm sporcuların Ulusal Federasyonları ve ITF ile iyi ilişkiler içinde olmaları gerekir.

[adinserter block="9"]
5 3 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
SGK'lı

Olimpiyat oyunlarında bir Türk tenisçinin yer alması ve madalya kazanması umuduyla...

Benzer Haberler

magnifiercross