Novak Djokovic mi? Carlos Alcaraz mı? 2023 Yılını Kim 1 Numarada Bitirecek?

[adinserter block="9"]
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
HABERİ PAYLAŞ:
Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Novak Djokovic ve Carlos Alcaraz, 2023 yılını 1 numara olarak bitirmek için yarışta. Djokovic, yılı 1 numarada bitirmek için yarıştığı Carlos Alcaraz’ın şu an 500 puan önünde yer alıyor.

Djokovic şu anda 8.945 puana sahip ve sezonun kalanında Paris Masters ve Atp Finalleri olmak üzere iki turnuva oynayacak. Djokovic, bu iki turnuvayı kazanırsa (Atp Finallerinde yenilgisiz olarak) maksimum 2.500 puan kazanabilir. Eğer bu gerçekleşirse, toplam 11.445 puanla yılı kesin olarak 1. sırada bitirecek. Erkeklerde 7 ile rekoru elinde bulunduran Sırp raket için rekorunu geliştirme fırsatı şu an kendi ellerinde diyebiliriz.

Eğer Djokovic her iki turnuvayı da kazanamazsa ama her ikisinde de en azından ikinci olmayı başarırsa (ATP Finallerindeki diğer tüm maçları kazandığı varsayıldığında), toplam 10.545 puan elde edecek. Eğer Alcaraz, Basel ve Paris Masters'ı kazanırsa ve ATP Finalleri'nde şampiyonluk maçına çıkarsa, bu durum Djokovic’in zirvedeki yerini koruması için yeterli olmayacak.

Alcaraz, geçtiğimiz yıl kariyerinde ilk kez sezonu 1 numara olarak tamamladı ve bunu başaran en genç erkek tenisçi oldu. Sezonun son bölümüne gelinirken yılı bir kez daha 1 numarada bitirme şansına sahip. Belki de bu yüzden oynayacağı Atp Basel 500 turnuvası bu noktada kritik bir öneme sahip olacak.

Alcaraz'ın yılı 1 numarada bitirme yarışında şu anda 8.445 puanı bulunuyor. Basel turnuvasını kazanması durumunda puanını 8.945'e çıkarabilir. Bu puan onu Djokovic'le aynı seviyeye getiriyor.

İşin eğlenceli kısmı ise Djokovic ve Alcaraz'ın Paris'teki kura çekiminde ve ATP Finalleri'ndeki grup aşamalarında karşıt yarılarda yer alacak olması. Yani sadece Bercy'deki finalde ve en erken ATP Finalleri'nin yarı finalinde karşılaşacaklar. Bu durumda Alcaraz'ın Djokovic'ten daha iyi bir sonuç alması gerekecek. Eğer Djokovic Paris'te finale çıkarsa Alcaraz'ın turnuvayı kazanması gerekiyor. (Paris'teki şampiyon 1000 puan, ikinci ise 600 puan alıyor). Alcaraz'ın daha sonra ATP Finalleri şampiyonluk maçına ulaşması ve Djokovic'in en az bir round-robin maçı kaybetmesini umması gerekecek.

@ Tennis İnfinity

[adinserter block="9"]
0 0 oy
Haber Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gülay

👍

Benzer Haberler

magnifiercross